Bolesť krku: nie je to maličkosť

Práca s počítačom, cestovanie autom či dlhé večery pred televízorom znamenajú, že veľa času trávime sedením. To spôsobuje napätie a bolesť, v dôsledku čoho automaticky zaujímame úľavové a ochranné polohy a dostávame sa do začarovaného kruhu. Úľavová poloha napätie v krku často ešte zintenzívni a spôsobí ešte väčšiu bolesť. K bolesti krku alebo jej zhoršeniu môžu viesť aj iné príčiny.

Zdieľať na:

Príčiny bolesti krku v skratke

Na krk a chrbát môže negatívne vplývať celý rad faktorov. Najčastejšie príčiny sú:

  • svalové napätie,
  • úrazy,
  • zápaly alebo reumatické ochorenia,
  • blokády stavcov,
  • vysunutá platnička,
  • osteoporóza (úbytok kostí).

Príčiny bolesti krku sa nemusia prejaviť náhle. Bolesť môže zostať istý čas nepovšimnutá. Potom stačí jeden nesprávny pohyb alebo studený prievan a bolesť náhle vzplanie.

Príznaky sa môžu objaviť aj z mnohých ďalších dôvodov.

  • nesprávne dvíhanie bremien
  • nevhodný pohyb, napr. pri športe
  • presilenie, napätie alebo nesprávna poloha počas spánku
  • nedostatočný pohyb a ochabnuté svaly

Z týchto príčin sa bolesť prejaví akútne.

Moderný životný štýl ako príčina bolesti krku

Mnohí ľudia dnes trpia bolesťou krku a chrbta. Priamo k tomu prispieva náš moderný spôsob života. Na rozdiel od predošlých generácií sa moderný človek takmer vôbec nepohybuje.Bez dostatočného pohybu nemáme stabilnú muskulatúru. Slabé svaly potom nedokážu byť dostatočnou oporou chrbtice a zbavovať ju tlaku, čo vedie k bolesti chrbta. Najskôr sa prejavuje ako stuhnutý krk, z ktorého sa môže vyvinúť silná bolesť krku. Ide o varovný signál, ktorý by ste nemali ignorovať.

Okrem nedostatku cvičenia trpia mnohí ľudia jednostrannou fyzickou záťažou a nesprávnym držaním tela. Ak napríklad sedíme celé hodiny v práci pri monitore bez ergonomických pomôcok alebo pozeráme do mobilných telefónov („telefonický krk“), tiež môžeme trpieť napätím v krku a inými príznakmi.
Dlhodobé nesprávne držanie tela alebo jednostranná záťaž môžu viesť k zaseknutiu nervu v krku, pleci alebo oblasti chrbta. Často sa to prejaví silnou bolesťou chrbta, svalovým napätím alebo znecitlivením.

Ikona lupy

Rada: Kvôli bolesti krku často zaujímame úľavovú polohu, čo v konečnom dôsledku bolesť ešte zhorší. Aspirin 500 mg pomôže zmierniť bolesť a predísť vyhľadávaniu úľavovej polohy.

Bolesť krku ako spúšťač bolestí hlavy

Stuhnuté svaly krku sa často prejavujú bolesťou krku, ktorá môže vyžarovať do krku alebo pliec. Bolestivý môže byť akýkoľvek pohyb hlavy a krku. Takáto stuhnutosť svalov krku môže viesť k ďalším problémom. Bolesti hlavy spôsobené bolesťou krku zvyčajne nazývame tenzné bolesti hlavy.

Bolesť krku môže byť aj príznakom migrén. Prítomné môžu byť aj problémy s krvným obehom a bolesť v ramenách a rukách. Bolesť krku je niekedy taká silná, že postihnutý trpí nevoľnosťou a vracaním.

Bolesť krku ako sprievodný príznak ochorenia

Bolesť krku alebo chrbta nespôsobujú vždy napäté svaly. Bolesť krku môže byť aj príznakom reumatických ochorení alebo infekcií v oblasti hlavy a krku. V takých prípadoch sa okrem akútnych príznakov často vyskytuje horúčka, stuhnutosť a obmedzenie pohybu hlavy.

Bolesť krku môže byť aj sprievodným príznakom osteoporózy (atrofie kostí) alebo zápalu medzistavcových platničiek a stavcov.Znovu však platí, že bolesť krku je len jeden z príznakov. Zápal stavca býva napríklad často sprevádzaný horúčkou, bolesťou hlavy alebo únavou.

Stres

patrí medzi hlavné príčiny napätia

Teplo

teplo v kombinácii s masážou odstraňuje blokády

Lieky proti bolesti

prinášajú úľavu od bolesti

Prevencia

dávajte si pozor na to, ako sedíte a pravidelne sa venujte fyzickým aktivitám (napríklad len každodenným prechádzkam)

Žena si preťahuje krk

Duševný stres ako príčina bolesti krku

Duševný stres ako potenciálna príčina bolesti krku sa často zanedbáva.K problémom s chrbtom môže napríklad viesť zlá pracovná atmosféra, strach v práci alebo stres.Náš organizmus v strese uvoľňuje adrenalin.Tento mechanizmus pripravuje svaly na útek alebo útok. Hladina adrenalínu sa následne opäť zvýši v dôsledku nadmerného svalového zaťaženia. Keďže takúto silu dnes už plne nevyužívame, adrenalín zostane v tele, kde spôsobuje napätie a iné príznaky.

Ikona otáznika

Naša krčná chrbtica má pomerne náročnú úlohu: spolu s okolitými svalmi nesie hmotnosť našej hlavy, čo je päť až šesť kilogramov.

Čo robiť pri bolesti krku?

Pred samotnou liečbou alebo terapiou bolesti krku je potrebné určiť jej príčinu. Vysunutú platničku napríklad nemožno liečiť teplom alebo liekmi proti bolesti. Takýto prípad patrí do rúk lekára. Môže si dokonca vyžadovať chirurgický zákrok.

Bolesť krku však často nie je spôsobená žiadnym ochorením ani úrazom. Stupňovanie alebo zmierňovanie bolesti je vo väčšine prípadov ovplyvnené životným štýlom. V takom prípade je potrebné sa zamerať aj na jednotlivé opatrenia, ktorými dostaneme príznaky pod kontrolu.

  • Viac cvičte. Obvykle na to zabúdajú najmä ľudia, ktorí v práci veľa sedia. Šport je viac než len voľnočasová aktivita. Má dlhodobý priaznivý vplyv na naše zdravie. 
  • Dbajte na ergonomické držanie tela. Opäť sa to týka hlavne tých, ktorí v práci sedia. Ďalšou rizikovou skupinou sú ľudia, ktorí trávia veľa času pred počítačom.
  • Mnohé príznaky v krku sa prejavujú, keď v noci spíme v nevhodnej polohe. Možno máme príliš tvrdý vankúš alebo priveľmi mäkký matrac. Krčná chrbtica by v noci nemala zostať v nevhodnej polohe. Poraďte sa v príslušných špecializovaných obchodoch.
  • Naučte sa relaxovať. Obmedzte stres, ktorý je hlavným faktorom bolesti krku a tenzných bolestí hlavy. Vyžaduje si to úpravu životného štýlu. Zistite, čo môžete z hľadiska odpočinku zmeniť v svojich každodenných návykoch.

Kroky proti akútnej bolesti krku

  • Akútnu bolesť krku je najlepšie liečiť teplom. Účinný môže byť aj vankúš z čerešňových kôstok, kúpeľ alebo teplá sprcha.
  • Masírovaním pliec v smere ku krku sa uvoľnia blokády a uľaví sa napnutým svalom.
  • Môžete tiež užiť lieky proti bolesti, napríklad Aspirin 500 mg s liečivom kyselinou acetylsalicylovou. Dbajte na dodržiavanie dávkovania a spôsobe užitia, ktoré nájdete v príbalovom letáku. Tak sa ľahšie vyhnete úľavovej polohe a keď sa vám uľaví od bolesti, cvičenie alebo protiopatrenia nebudú také nepríjemné.